תותבות

שיניים תותבות

לייעוץ וקביעת תור

על מה אתם חושבים כשאתם שומעים את צמד המילים "שיניים תותבות"? סביר להניח כי אתם נזכרים בסצינות מפורסמות מסרטי הבורקס הישראלים, או שעולה לכם תמונה של אנשים מבוגרים השולפים את השיניים ומניחים אותן בכוס מים. אז למרות ששיטת השיניים התותבות נחשבת למיושנת יותר (בהשוואה לטיפולי השתלת השיניים כמובן), מדובר על שיטה שעדיין מיושמת ומשפרת את איכות חייהם של רבים.

לכל שיטה להשלמת שיניים ישנם יתרונות וחסרונות, ולשיטת השיניים התותבות ישנם יתרונות ברורים:

  • מדובר על הליך זול ונגיש כלכלית
  • ההליך הטיפולי בשיניים תותבות קצר יותר
  • מותאם לאוכלוסיות מבוגרות – טיפול קצר ויעיל

שיניים תותבות כתחליף לשיניים טבעיות

מחסור בשן או בשיניים, גורר אחריו השלכות רבות: קושי בדיבור, קושי באכילה וכמובן שגם פגיעה בביטחון העצמי. פתרון של שיניים תותבות, מאפשר לאותם אנשים שסובלים ממחסור שיניים, להשלים את החסר תוך זמן קצר. השיניים התותבות מבוססת על התקן מלאכותי, כאשר עושים בו שימוש לטובת השלמת שיניים בודדות או מספר רב של שיניים.
ישנם מספר סוגים של שיניים תותבות:

  • תותבת נשלפת שלמה לכל הלסת (זמנית/קבועה)
  • תותבת נשלפת חלקית לאזורים בהם חסרות שיניים (זמנית/קבועה)
  • תותבת רוכבת על גבי שתלים
  • תותבת מוברגת על גבי שתלים

שיניים תותבות ונראות אסתטית

רפואת השיניים כבר לא מבקשת רק לשפר את תפקוד השיניים, אלא יותר מזה. כיום, טיפול שיניים מוצלח נחשב לטיפול המשדך בין שיפור תפקוד השן ובין שיפור נראות השן. השיניים התותבות משפרות את הנראות האסתטית של הפה, זאת מאחר והן משלימות את השן או השיניים החסרות. עם זאת, חשוב לציין כי רפואת השיניים יודעת כיום להעניק מענה אסתטי יותר בדמות השתלת שיניים. לרוב, הבחירה בשיניים התותבות תהיה בעקבות שיקול כלכלי, או רצון ליהנות מהליך מהיר ומיידי.

הסתגלות לשיניים תותבות – מה חשוב לדעת?

השיניים התותבות מתקבלות תחילה כ"אורחות" בפה. מדובר לרוב על שיניים נשלפות שאינן טבעיות, מה שאומר שגם נדרשת תקופת הסתגלות להן. חשוב לציין זאת מאחר ולא אחת מטופלים מעידים על חוסר נוחות, ואף על רפלקס הקאה. תקופת ההסתגלות משתנה בין מטופל למטופל, אך בסופו של דבר שביעות הרצון מהשיניים התותבות גבוהה ועונה על הצורך הראשוני שהניע לטיפול: להשלים את השיניים החסרות.

תחזוק השיניים התותבות – הכרחי או בגדר המלצה?

למרות שהשיניים התותבות אינן שיניים טבעיות, נדרשת שגרת תחזוקה מלאה על מנת לשמרן. יש לצחצח את השיניים התותבות כשלוש פעמיים ביום (עם משחה ייחודית), ולהסיר אותן לפני השינה. עם הסרתן, תוכלו לנקות אותן באמצעות מברשת עדינה, ולאחר מכן לבצע חיטוי וניקוי כללי. בסיום הטיפול במרפאת השיניים, תקבלו תדרוך מלא באשר לדרך התחזוקה האידיאלית, שימוש נכון בתכשירים והמלצה באשר לתדירות התחזוקה הנדרשת.